سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

وظیفه سیستم اگزوز انتقال مخلوط سوخت و هوا از موتور است. اما این جایی نیست که کارش تمام شود. یک سیستم اگزوز نیز وظیفه تمیز کردن این انتشار و کاهش سر و صدای غیرضروری تولید شده را دارد. این سیستم بر عملکرد کلی اتومبیل های شما نیز تأثیر می گذارد بنابراین در واقع از اهمیت طراحی آن بسیار مهم است.

 

اگزوز

قطعات سیستم اگزوز

قبل از بررسی عملکرد سیستم اگزوز، باید ببینیم چه قطعاتی در سیستم اگزوز استفاده می شود.

  • منیفولد اگزوز

کار منیفولد اگزوز جمع آوری گازهای خروجی و بادبادک کردن آنها در یک لوله منفرد است. این قسمت اول سیستم اگزوز است و مستقیماً به موتور متصل می شود.

  • سنسورهای اکسیژن

دو حسگر یکی پس از منیفولد و دیگری بعد از مبدل کاتالیزوری استفاده می شوند. وظیفه آنها درک سطح اکسیژن در گازهای خروجی است.

  • لوله کشی

لوله های اگزوز: اینها به عنوان اتصال به قسمتهای مختلف سیستم اگزوز عمل می کنند و غالباً با در نظر گرفتن فشار زیاد طراحی می شوند.

  • مبدل کاتالیزوری

قسمت بعد از منیفولد اگزوز ، کار آن حذف گازهای مضر از اگزوز مانند NOx و CO است.

  • طنین انداز

در تمام اتومبیل ها وجود ندارد ، تشدید کننده درست بعد از مبدل کاتالیزوری است. این برای کاهش سر و صدا در یک فرکانس خاص استفاده می شود.

  • صدا خفه کن / صدا خفه کن

همانطور که ممکن است قبلاً بدانید از صدا خفه کن برای کاهش صدا استفاده می شود. با طنین انداز متفاوت است زیرا برای طیف وسیع تری از صداها کار می کند.

  • لوله دم / اگزوز
جزئیات شاسی که باید بدانید
بخوانید

این نقطه پایانی سیستم اگزوز است. گازهای خروجی را از ماشین بیرون می اندازد.

  • کارکرد سیستم اگزوز

پس از چرخه 4 موتور احتراق ، گازهای خروجی تولید می شوند. منیفولد اگزوز به موتور متصل است و به گونه ای ساخته می شود که دارای لوله هایی در تمام سیلندر باشد. فقط یک خروجی دارد. منیفولد همه گازهای خروجی را به طور همزمان از اتاق های مختلف جمع می کند و آنها را از طریق یک لوله فشار می دهد. باز و بسته شدن منیفولد اگزوز توسط شیر سوپاپ کنترل می شود.

پس از جمع شدن گازهای خروجی از طریق مبدل کاتالیزوری از طریق لوله ها عبور می کنند. لوله کشی سهام به گونه ای ساخته شده است که می تواند هزینه اتومبیل را کاهش دهد بنابراین دارای مخزن های غیر ضروری است که بر فشار گاز خروجی تأثیر می گذارد و می تواند باعث فشار برگشتی شود که منجر به کاهش عملکرد می شود.

از سنسورهای اکسیژن برای بررسی میزان اکسیژن گاز خروجی استفاده می شود. اکسیژن زیاد به این معنی است که خودرو از سوخت کافی استفاده نمی کند و اکسیژن کم به معنای مصرف زیاد سوخت است. این داده ها به ECU منتقل می شوند و بر این اساس میزان سوخت رسانی را تغییر می دهند.

  • مبدل کاتالیزوری

مبدل کاتالیستی یک سیستم پیچیده است که از شیمی برای کاهش NOx و CO مضر به گازهای ساده و بی خطر استفاده می کند. این گازها را با استفاده از دو روش تقلیل و اکسیداسیون تجزیه می کند. کاهش هنگامی رخ می دهد که یک ذره NOx از طریق کاتالیزور وارد شود. مبدل ذرات NOx را به N و O کاهش می دهد که هر دو بی ضرر هستند. بنابراین کاهش نامیده می شود. اکسیداسیون با ورود ذرات CO رخ می دهد. کاتالیزور یک اکسید دیگر در CO اضافه می کند بنابراین CO2 می کند که در مقایسه با CO بی ضرر است. به این ترتیب مبدل کاتالیزوری گازهای خروجی را تمیز می کند.

امدادخودرو گرمادوز | حمل و نقل خودرو در گرمادوز | 09143175847
بخوانید

حسگر اکسیژن دیگری نیز پس از مبدل کاتالیزوری به همین منظور وجود دارد. این اطمینان حاصل می کند که گازهای خارج شده از مبدل کاتالیزوری در واقع CO2 و O هستند. در غیر این صورت ، ECU را مطلع می کند که ممکن است خطایی در مبدل کاتالیزوری وجود داشته باشد.

 

اگزوز

 

رزوناتور اگرچه در همه اتومبیلها استفاده نشده است زیرا آنها می توانند برخی از صدای ناشی از رانندگی را کاهش دهند که باعث تحریک شود. این کار عمدتا با وارد کردن صدای فرکانس یکسانی اما در یک طول موج مخالف ، صداهایی مانند صدای پیمایش را کاهش می دهد. این فرکانس را لغو می کند و سر و صدا را از بین می برد.
موارد طراحی لوله

این را می توان با استفاده از فیزیک پایه توضیح داد. اگر مخروطی در لوله وجود داشته باشد ، افزایش فشار ایجاد می شود. این تجمع به دلیل مخروطی پاک نمی شود و بنابراین گاز خروجی را مجبور به عقب می کند. این حرکت رو به عقب معروف به فشار عقب به داخل سیلندر برمی گردد و به عنوان یک نیروی مخالف حرکت پیستون عمل می کند. این عملکرد را کاهش می دهد.

اگر بخواهید لوله ها را خیلی بزرگ کنید ، فشار کافی برای حرکت دادن گازهای خروجی به جلو وجود ندارد ، بنابراین آنها شروع به آویزان شدن در داخل لوله می کنند و فقط وقتی حرکت می کنند که دسته دیگری از گازهای خروجی آنها را به جلو سوق دهد.

رفع احتمالی دیگر می تواند حذف مخروط ها باشد اما حذف آنها می تواند منجر به خروج گازهای خروجی نه از درگاه اگزوز بلکه درگاه ورودی باعث کاهش مجدد عملکرد شود. بنابراین باید مخروط ها ساخته شوند تا در حدی که ممکن است با حرکت گازهای خروجی مخالف نباشند در حالی که اطمینان از ورود آنها به منیفولد ورودی ندارند.

مشکلات ترمز
بخوانید

این سیستم اگزوز را پوشش می دهد. این یک قسمت ضروری از یک ماشین است و طراحی آن نمی تواند تصادفی باشد و باید کاملاً ساخته شود تا بیشترین عملکرد را داشته باشد.
در هر کجای تبریز که خودروی شما با مشکل اگزوز روبرو شد می توناید با تماس گرفتن با شماره 09143175847 تماس گرفته و از امداد خودرو تبریز در خواست کمک نمایید .

 

امداد خودرو آذرشهرامداد خودرو اسکوامداد خودرو اهرامداد خودرو بستان آبادامداد خودرو بنابامداد خودرو تبریزامداد خودرو جلفاامداد خودرو چاراویماقامداد خودرو خداآفرینامداد خودرو در تبریزامداد خودرو سرابامداد خودرو شبسترامداد خودرو عجب شیرامداد خودرو کلیبرامداد خودرو گرمادوزامداد خودرو مراغهامداد خودرو مرندامداد خودرو ملکانامداد خودرو میانهامداد خودرو هریسامداد خودرو هشترودامداد خودرو هوراندامداد خودرو ورزقانامداد خودروبر تبریزخدمات امداد خودرو تبریزخودرو بر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید