برف پاک کن خودرو چیست ؟

تمامی اجزا و قطعات خودرو، نقش مهم و اساسی در عملکرد اتومبیل دارند. هر کدام از این قطعات باید در جای خود وظایفشان را به‌ درستی ایفا کنند تا خودرو دچار مشکل نشود. یکی از اجزای مهم خودرو، برف پاک کن است.

مدل‌ های قدیمی برف پاک کن، شکل و ساختاری مکانیکی داشتند و با یک اهرم از داخل کابین خودرو کنترل می شدند. اما برف پاک کن‌ های امروزی، ساختار مدرن تری دارند. برف پاک کن‌های جدید دارای منبع آب و کاملا برقی هستند. با استفاده از این منبع آب می توان شیشه را از گردوغبار تمیز کرد. همچنین برخی از خودروهای جدید دارای برف پاک کن‌ هایی با سنسور تشخیص باران هستند.

عملکرد برف پاک کن خودرو

برف پاک کن خودرو، قطعه‌ای مکانیکی و الکتریکی است که وظیفه آن در روزهای بارانی و برفی تمیز کردن شیشه جلو اتومبیل می باشد. قطعه برف پاک کن با پاک کردن شیشه جلوی خودرو، شما را از بروز تصادف در امان نگه می‌ دارد. برخی از خودروها هم دارای برف پاک کن روی شیشه عقب و حتی روی چراغ‌ ها هستند که به کاهش تصادفات جاده‌ ای در روزهای بارانی و برفی کمک می‌کند.

برف پاک کن با دو فرایند مکانیکی کار می کند :

• ترکیبی از یک موتور الکتریکی و یک چرخ دنده مارپیچ که نیروی برف پاک کن ها را تأمین می‌ کنند.

• یک اتصال که نیروی دورانی موتور برقی را به حرکت رفت و برگشتی برف پاک کن تبدیل می کند.

فیلتر روغن چیست؟
بخوانید

برای حرکت دادن تیغه های برف پاک کن روی شیشه به نیروی بسیار زیادی احتیاج داریم. برای تولید چنین نیرویی، یک چرخ دنده مارپیچ به موتور برقی کوچک متصل می‌ شود. این چرخ دنده می‌ تواند نیروی پیچشی موتور را حدود 50 برابر بیشتر کند و البته در مقابل سرعت چرخش موتور را 50 مرتبه کندتر می‌کند.

برف پاک کن از چند قطعه تشکیل شده است که هر کدام در جای خود وظایف خاصی بر عهده دارند و در نهایت دو تیغه برف پاک کن، با حرکت مکانیکی، روی شیشه اتومبیل حرکت کرده و آن را تمیز می‌ کنند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید