گاز کولر یا مبرد یکی از موادی است که در خودرو به صورت دوره ای (حدود دو الی پنج سال) نیاز به بازبینی دارد. دلایل دیگری از جمله نشتی نیز می توانند این زمان را کاهش دهند. امروزه در خودروسازی از گاز R134a برای این منظور استفاده می شود.

سیستم کولر خودرو

سیستم کولر خودرو برای خنک کردن داخل کابین طراحی شده است. این سیستم شامل اواپراتور، کندانسور، کمپرسور و قطعات دیگر می باشد. با جریان یافتن مبرد در این سیستم بسته، عمل خنک کاری انجام می شود. فرآیند آن به این صورت است که گاز کولر با عبور از کندانسور گرمای خود را به محیط بیرون کابین می دهد و تبدیل به مایع می شود. این مایع با عبور از اواپراتور گرمای هوای اطراف آن را جذب می کند و هوای خنک شده توسط اواپراتور به داخل کابین دمیده می شود. بدین ترتیب اواپراتور منجر به تبخیر مایع می گردد. کمپرسور نیز قطعه ای است که مبرد را در این سیکل بسته به جریان می اندازد.

چرخه گاز کولر در سیستم خنک کاری خودرو

چرخه گاز کولر در سیستم خنک کاری خودرو

مسائل مرتبط با میزان گاز کولر

همان طور که توضیح داده شد، سیستم کولر یک سیستم بسته می باشد. یعنی ماده مبرد درون آن مصرف نمی شود. بلکه به طور مداوم یک چرخه را طی می کند و با طی کردن این چرخه، گرما را از هوای داخل کابین گرفته و آن را به محیط می دهد. اگر میزان این سیال کمتر از استاندارد باشد به همان میزان برای تبخیر مبرد در اواپراتور، گرمای کمتری از هوای اطراف جذب می کند. بدین ترتیب احساس می شود که علیرغم کار کردن کولر، هوای خودرو خنک نمی شود. از طرفی بیشتر بودن گاز کولر می تواند منجر به ایجاد سر و صدای بیش از حد این سیستم گردد. بدون اینکه بتواند اثری بر شدت خنک شدن هوای داخل کابین داشته باشد.

وظیفه دنده فلایویل و ساختار آن
بخوانید

میزان استاندارد گاز کولر وابسته به قطعاتی است که در بالا توضیح داده شد. بدین ترتیب میزان استاندارد، حتی در یک مدل خودرو می تواند با تغییر در مدل قطعات فوق، تغییر کند.

امداد خودروبر تبریزخدمات امداد خودرو تبریزخودرو بر تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید