وظیفه دنده فلایویل و ساختار آن

دنده فلایویل در خودرو یکی از اجزای مهم سیستم انتقال قدرت است. البته در بررسی دقیق تر باید گفت که فلایویل یکی ار بخش های اصلی سیستم کلاچ در بخش انتقال قدرت محسوب می شود. در خودرو های بنزینی یا احتراق داخلی، فرایند انتقال قدرت از فلایویل آغاز می شود. کلاچ در واقع ابتدایی ترین بخش در سیستم انتقال قدرت است و فلایویل نیز بخش اول در سیستم کلاچ است. البته می توان فلایویل را یک قطعه از گیربکس یا موتور دانست؛ زیرا این قطعه بین موتور، گیربکس و کلاچ قرار می گیرد و وظیفه دارد تا تماس بین این سیستم ها را برقرار کند. بنابراین فلایویل نقش مهمی در سیستم انتقال قدرت دارد.

دنده فلایویل چیست؟

دنده فلایویل (FlyWheel یا Fly+Wheel) یک دیسک، صفحه یا یک قطعه ی فلزی است که شکل دایره ای دارد و لبه های دندانه دار است. پس می توان گفت این قطعه در نگاه اول، مانند چرخ دنده هایی است که دارای دنده هایریز و سطع مقطع است. فلایویل در صنایع زیادی به عنوان یک ذخیره کننده انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. البته این انرژی تنها به حالت چرخشی و یا زاویه ‌ای است. در حقیقت باید بگوییم که فلایویل نمی تواند انرژی رفت و برگشتی ذخیره کند و تنها قادر است نیروی گشتاور را در خود حفظ و منتقل کند. این قطعه در صنعت خودرو سازی چرخ طیار نیز خطاب می شود.

ادامه توضیحات دنده فلایویل

فلایویل در خودرو بین گیربکس و موتور و کلاچ نصب می شود و وظیفه اصلی آن، انتقال نیروی چرخشی موتور به جعبه دنده است. این قطعه در موتور با میل لنگ ارتباط برقرار می کند و همزمان با چرخش میل لنگ، می چرخد و گشتاور تولیدی موتور را دریافت می کند. همچنین علاوه بر انتقال این نیرو، انرژی مازاد را نیز در خود ذخیره می کند؛ یعنی در زمانی که تعداد احتراق در موتور بالاست و در نتیجه گشتاور تولیدی بیشتر می شود، انرژی مازاد را ذخیره می کند و در مواقع نیاز مورد استفاده قرار می دهد. در واقع فلایویل، فرایند ذخیره انرژی مازاد را در زمان انتقال انرژی و هنگام تنظیم و یکنواخت سازی میل لنگ انجام می پذیرد.

جزئیات شاسی که باید بدانید
بخوانید

ساختار فلایویل

  • دنده رینگی
  • چرخ دنده اولیه
  • صفحه درایو
  • فنر داخلی
  • چرخ‌ دنده ثانویه
  • بلبرینگ
  • فنر خارجی

منبع : emdadkhodrotabriz.com

خودرو بر تبریزمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید