فیلتر هوا

چرا فیلتر خودرو باید تعویض گردد

اگر می خواهید ماشین محبوب شما مانند یک قهرمان کار کند، باید بدانید فیلترهای اتومبیل ضروری هستند. وقتی یکی از فیلترهای شما مسدود شود ، می تواند مشکلاتی ایجاد کند و عملکرد خودرو را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است منجر به از دست دادن قدرت ، دود کثیف ، چراغ روغن یا حتی خرابی موتور شود. در این مقاله ، ما به بررسی فیلترهای مختلف در خودرو شما خواهیم پرداخت و اینکه چرا باید در نظر داشته باشید که فیلتر ماشین به طور مرتب تعویض شود.

 

فیلتر هوا

با فیلترهای اتومبیل خود آشنا شوید

هر خودرو دارای چهار فیلتر اصلی است: فیلتر کابین ، فیلتر روغن ، فیلتر سوخت و فیلتر هوا. عملکرد همه این فیلترها این است که جریان ها را جلب کرده و ناخالصی ها را بگیرند: گرد و غبار و آلاینده های موجود در هوا ، ناخالصی های موجود در سوخت یا کثیفی روغن موتور. اگر فیلترهای ماشین شما به موقع تعویض نشوند ، به درستی کار نخواهند کرد و در پایان ، می تواند بر روی مکانیک تأثیر بگذارد. با تعویض فیلترها ، ماشین شما کارایی بیشتری خواهد داشت. بیایید نگاهی دقیق تر بیندازیم:

الف – فیلتر کابین چیست؟

فیلتر کابین هوایی را که از طریق گرمایش و تهویه هوا وارد فضای داخلی اتومبیل شما می شود تمیز می کند. گرد و غبار ، گرده و سایر ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. اگر  فیلتر کابین فعال شده با کربن دارید ،  گازهای خروجی و بوی بد را نیز تصرف می کند. وجود هوای پاک در اتومبیل در صورت داشتن هرگونه حساسیت یا مشکلات تنفسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

امدادخودرو سیه رود | حمل و نقل خودرو در سیه رود | 09143175847
بخوانید

دلایل تغییر فیلتر کابین به موقع: 

 • برای تنفس هوای تازه
  فیلتر کابین با فیلتر کردن باکتری ها ، گرده ها و مواد آلاینده به شما امکان می دهد هوای تمیز را تنفس کنید. اگر فیلتر کابین خود را مرتب تعویض نکنید ، ممکن است بوی نامطبوع مشاهده کنید و ممکن است واکنش های آلرژیک (عطسه ، سرفه و غیره) داشته باشید.  
 • برای جلوگیری از مشکلات ایمنی و دید
  هنگام مسدود شدن فیلتر کابین ، ممکن است تا حدی جریان هوای وارد شده به اتومبیل شما را مسدود کند. این مسئله می تواند مشکل ساز باشد ، به خصوص هنگامی که شما نیاز به تمیز کردن پنجره ها دارید

ب – فیلتر هوا چیست؟

همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارد ، یک ماشین نیز برای فرایند احتراق به اکسیژن نیاز دارد. فیلتر هوا از رسیدن هرگونه حشره ، گرد و غبار ، ذرات ، شن و ماسه به موتور جلوگیری کرده و مخلوط مناسب هوا و سوخت را برای پشتیبانی از عملکرد تضمین می کند. فیلترهای هوای اتومبیل اشکال مختلفی دارند: صفحه ای ، دایره ای یا استوانه ای. آنها از یک ماده چین دار ساخته شده اند که هوا را فیلتر می کند و ممکن است از پنبه ، کاغذ مصنوعی یا کف ساخته شود. 

 

فیلتر هوادلایل تغییر فیلتر هوا: 

 • برای عملکرد بهتر اتومبیل: وقتی هوای جاری در موتور تمیز است ، مخلوط سوخت و هوا حداکثر قدرت را پشتیبانی می کند.
 • برای صرفه جویی در مصرف سوخت: 

  با اطمینان از احتراق خوب ، مصرف سوخت را کاهش دهید.

 • برای جلوگیری از دود سیاه: 
  وقتی فیلتر هوا مسدود است ، احتراق سوخت ناقص است و منجر به کثیف شدن دود اگزوز می شود – که نشانه بدی است.

ج – فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن جریان مداوم روغن را حفظ کرده و ذراتی (آلودگی ، روغن اکسید شده ، ذرات فلزی) را که ممکن است به دلیل فرسودگی موتور در روغن موتور ظاهر شوند ، از بین می برد. روغن موتور را تصفیه می کند تا بتواند کار خود را به طور موثر انجام دهد. یک فیلتر روغن به اندازه کافی ظرفیت نگهداری آلاینده را دارد که تا تغییر بعدی روغن کاملاً کاربردی باقی بماند.

دلایل تغییر فیلتر روغن:

 • برای کاهش سایش موتور:خرابی فیلتر روغن باعث می شود ناخالصی ها از داخل عبور کرده و ورود روغن را کندتر کنند ، که این امر می تواند منجر به سایش زودرس موتور ، عملکرد ضعیف یا حتی خرابی موتور شود.

 • برای جلوگیری از کثیف شدن روغن جدید خود:فیلتر روغن باید به طور کلی در هر تعویض روغن تعویض شود (هر 10 هزار کیلومتر برای یک ماشین بنزینی و هر 15000 کیلومتر برای یک دیزل) تا از آلودگی روغن جدید خود جلوگیری کنید.

 

 

گاهی اوقات ممکن است به دلیل تاخیر در تعویض فیلتر های مورد نیاز خودروی شما دچار مشکل شود به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می دهیم که از خودروبر تبریز  در این زمینه مشاوره گرفته و از انها درخواست کمک کنید.

امدادخودرو ورزقان | حمل و نقل خودرو در ورزقان | 09143175847
بخوانید

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید